طراحی دکوراسیون کلاسیک /مدرن /مینیمال

دکوراسیون مینیمال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ابتدا به تعریف واژه مینیمال یا مینی مال پرداخته و به سوال مینیمال یعنی چه پاسخ می‌دهیم.

کلمه مینیمال واژه‌ای لاتین است. minimal در لغت به معنی حداقل است. اصطلاح مینیمالیست نیز با توجه به محل کاربرد آن به معنی حداقلی و استفاده بردن از حداقل‌ها است. به همین منظور مینیمالیست‌ها به ساده بودن و ساده گرایی شهرت دارند. در هنر نیز مینیمالیسم یک سبک بوده و هنرمند طرح یا اثر خود را با ساده‌ترین و حداقلی‌ترین ویژگی‌ها و جزییات خلق می‌کند.

پس می‌توان گفت ساده گرایی همان مینیمالیسم بوده و در صنعت دکوراسیون نیز به ساده‌تر کردن فضا و محیط و استفاده حداقلی از لوازم در هر بخش سبک مینیمال گفته می‌شود. سبکی که یکی از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود.

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی

می توان گفت که سبک کلاسیک همان سبک سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است. هر عنصری که در این سبک به کار می رود، تعریف دقیق و معینی دارد، این سبک به شدت به نظم و تقارن پایبند است، حس اصالت را نمی توان از آن گرفت و در این سبک هیچ چیز دور از انتظار نیست و به طور کلی سبکی پایدار است. دکور کلاسیک (سنتی غربی) شامل دکور قرن هجدهمی در انگلستان تا دکور روستایی فرانسوی و حتی سرزمین های ناشناخته خاور دور می شود.

سبک کلاسیک دارای ویژگی های زیادی است که فقط مختص خودش است و باعث تمایز بیش از حد این سبک با دیگرسبک های دکوراسیونی می شود، این سبک به هیچ عنوان با بی نظمی و شلوغی کنار نمی آید، هر وسیله دکوری جا و محدوده مشخصی برای قرار گرفتن دارد. به نوعی می توان گفت که این سبک یکی از سبک های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می بخشد.

pexels-maria-orlova-4916303
pexels-charlotte-may-5824521

دیوارهای گچبری شده، مبلمان‌های آنتیک، وسیله های دکوری چوبی حکاکی شده، سقف های بلند، پرده‌های فاخر با پارچه های گلدار چاپی، رنگ‌های کرم و قهوه ای و طلایی وقتی در کنار هم قرار می گیرند فضایی پر از آرامش به سبک کلاسیک را برای ما پدید می آورند، فضایی که سرشار از اصالت و لایه های تاریخی است و حس و حالی قدیمی را به ما منتقل می کنند و باعث می شود ما از بودن در آن فضا لذت ببریم.

سبک معماری مدرن در دکوراسیون داخلی

ابتدا به سراغ کلمه مدرن می رویم تا مفهوم مدرن و مدرنیته برایمان روشن شود و بعد از آن است که می‌توانیم در مورد دکوراسیون مدرن اظهار نظر کرده و معیاری برای سنجش آن بیابیم. با این پیش زمینه که مدرن یکی از انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی است و در این مطلب نیز تمرکز ما بیشتر بر روی دکوراسیون داخلی خواهد بود.

مدرن یک واژه گسترده است که در زمینه دکوراسیون معمولا به یک خانه که با خطوط صاف و منظم، پالت رنگی ساده و موادی مانند استیل و شیشه طراحی شده است گفته می‌شود. در دکوراسیون مدرن حس سادگی در همه المان‌های خانه و محل کار از جمله مبلمان اداری مشاهده می‌شود. صاف، صیقلی، براق و شفاف از جمله ویژگی‌هایی هستند که در سبک مدرن شاهد آن هستیم. یکی از ویژگی‌های مهم در دکوراسیون مدرن، استفاده از اشکال هندسی واضح مانند دایره‌ها و چهارگوش‌ها است. اشکال هندسی گوشه‌دار که نشان‌دهنده سرسخت بودن دنیای مدرن است، و اشکال منحنی هم احساس حرکت و پویایی زندگی مدرن را نمایش می‌دهند. ترکیب این دو با هم تصویری واضح و شفاف از مفهوم مدرنیته را پیش روی شما قرار می‌دهد.

 

سبک مدرن با نهایت بهره گیری و استفاده از ترفندهایی برای بزرگتر نشان دادن فضاها، برای آپارتمان ها و منازل کوچک بسیار مناسب است. بافت های شاخص، فرم های هندسی جسورانه و نامتقارن، استفاده از رنگهای چشمگیر در کنار رنگ های خنثی و توجه به نور طبیعی از شاخصه های اصلی این سبک است. در صنعت طراحی مبلمان نیز سبک مدرن به عنوان روشی معاصر و پیشگام شناخته می شود. مبلمان مدرن اشکال هندسی ساده دارند و در ساخت آنها از مصالح جذاب همچون چرم، استیل و شیشه استفاده می شود.

سبک های دکوراسیون داخلی کدامند

شناخت انواع سبک های دکوراسیون داخلی لازمه طراحی ایده آل دکوراسیون داخلی است. امروزه سبک های دکوراسیون داخلی بسیار متنوع هستند. به همین دلیل دست شما عزیزان در انتخاب طرح ایده آل خودتان باز بوده و می‌تواند محل کار و زندگی تان را با توجه به سلیقه خود به صورت حرفه ای طراحی کنید.

تفاوت های زیادی بین انواع سبک های دکوراسیون وجود دارد، که همین تفاوت ها باعث ایجاد این همه تنوع در این هنر شده است. در ادامه مطالب ما برخی از سبک های مهم و ‌معروف دکوراسیون داخلی را معرفی خواهیم کرد.

سبک مدرن :

سبک دکوراسیون مدرن، یک سبک نو و امروزی است که در همه المان ‌های آن حس سادگی مشاهده می گردد. مهمترین ویژگی های این سبک، صاف، صیقل، براق و شفاف بودن است.

سبک مینیمال:

این سبک یکی از سبک های دکوراسیون داخلی پر طرفدار بوده که تقریبا ساده‌ تر از دکوراسیون مدرن است. معمولا در این سبک از پالت های رنگی برای طراحی استفاده می گردد.

سبک صنعتی:

این نوع سبک دکوراسیون داخلی، از جمله سبک های است که المان های مورد استفاده در آن حس ناتمام بودن را به انسان القا کرده و الهام گرفته از سبک های انقلاب صنعتی می باشد.

سبک مدرن قرن بیستم:

سبک مدرن قرن بیستم یکی دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی است و تاریخچه آن به دهه نود میلادی برمی گردد. این سبک طراحی دکوراسیون حس نوستالژیک را به انسان القا کرده و در آن برخی از عناصر مینیمال به همراه برخی عناصر ساده بودن به چشم می خورد.